لطفا صبر کنید ...پیوند قرنیه

پیوند قرنیه

قرنیه به لایه شفاف جلوی چشم گفته می‌شود که درست مقابل عنبیه «قسمت رنگی چشم» قرار دارد.  در واقع رنگ چشم وابسته به عنبیه است که از فردی به فرد دیگر متفاوت می‌باشد اما قرنیه مانند پنجره کاملاً شفاف است و به نور اجازه ورود به چشم را می‌دهد. همچنین قرنیه نور را طوری تغییر مسیر می‌دهد که تصاویر اشیاء دور و نزدیک روی پرده شبکیه متمرکز شوند. پیوند قرنیه یا «کراتوپلاستی» عملی است که طی آن قرنیه‌ای که دچار کدورت شده، با قرنیه شفاف تعویض می‌شود.

پیوند قرنیه

دلایل انجام پیوند قرنیه

  1. ایجاد دید بهتر در مواردی که کدورت قرنیه باعث تاری دید شده است.
  2. ترمیم سوراخ قرنیه برای حفاظت ساختمان‌های داخل کره چشم.
  3. درمان درد چشم در مواردی که به علت بیماری یا تورم قرنیه درد شدید وجود دارد.
  4. ریشه کن کردن عفونت در مواردی که عفونت قرنیه با دارو درمان نمی‌شود

مراقبت های بعد از عمل

بلافاصله پس از انجام پیوند قرنیه، چشم شدیداً به ضربه حساس است و ممکن است حتی با ضربه‌های خفیف دچار آسیب جدی شود. بنابراین لازم است در هفته‌های اول پس از پیوند حتماً از محافظ پلاستیکی (شیلد) استفاده کنید تا به چشم ضربه وارد نشود. همچنین در این مدت باید از خم شدن، زور زدن و برداشتن اشیاء سنگین خودداری کنید. در این مدت نباید سر خود را به جلو خم کنید. در صورتیکه مجبور شدید چیزی را از روی زمین بردارید از کمر خم نشوید، بلکه زانوها را خم کنید و سر را صاف نگه دارید. در صورت شستشوی سر کاملاً دقت کنید که آب و شامپو وارد چشم نشود. تنها فعالیت ورزشی مجاز در این دوره پیاده روی سبک است. در این دوره از مالیدن و خاراندن چشم باید پرهیز شود.

نکته: اگر شغل شما کار اداری نشستنی است پس از دو هفته می‌توانید به سرکار خود برگردید، اما در صورتیکه شغل شما به فعالیت بدنی نیاز دارد برای بازگشت به کار حداقل باید 6 هفته استراحت کنید.

این عمل در کلینیک چشم پزشکی آبان انجام می شود.

آخرین اخبار

    logofooter1

    کلینیک چشم پزشکی آبان